تالار مشاوره IDEAPATENTبه زودی در این بخش پاسخ به سؤالات متداول شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

شما می توانید سؤالات خود را در خصوص نحوه ثبت اختراع، ایده، روند و نحوه دریافت حمایت از ثبت اختراعات بین المللی و یا چگونگی روند کاری ادارات ثبت اختراع ( در صورتی که در این بخش پاسخ آن موجود نباشد) از طریق فرم زیر ارسال نموده و پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت در ایمیل خود دریافت نمایید. (برای دریافت پاسخ درج پست الکترونیکی در فرم زیر الزامی است)


slider3.jpg


1-مرجع رسمی ثبت اختراع کجاست ؟

تنها سند علمی و قانونی اختراع، سند یا گواهینامه ثبت اختراع، صادرشده از اداره ثبت اختراع هر کشور می‏باشد و تأییدیه‏ های علمی که از سوی ارگان‏ های مختلف صادر می‏ شوند، هرچند آن ارگان از اعتبار بالای علمی برخوردار باشد، هیچ‏گونه وجاهت قانونی به اختراع نمی‏ دهد. اگرچه تأییدیه ‏های علمی در جای خود امتیاز مفیدی برای اختراع محسوب می‏ شوند اما اختراعی که فاقد سند ثبت اختراع است، مشمول حمایت‏ های معنوی و حقوقی از سوی دولت‏ ها نیست.

2- آیا می توان ایده را به عنوان اختراع ثبت نمود؟

یک فرد صرف داشتن ایده، به‌عنوان مخترع تلقی نمی‏ شود و ایده در ذهن، اختراع به‌حساب نمی ‏آید؛ هرچند آن ایده بسیار کارگشا و منطقی به نظر برسد. لذا حتماً می‏ بایست ایده به‌صورت محصولی مادی درآید و روش فرآیندی آن به‌صورت منطقی اثبات شود. البته این نکته بسیار حائز اهمیت است که نیازی نیست اختراع به طور کامل ساخته شود؛ اما نیاز است برای اثبات ایده، حداقل یک نمونه آزمایشگاهی ساخته شده و یا با ارائه روشی منطقی آن ایده به اثبات برسد.

گفتنی است برخی مراجع استعلام در ایران طی مراحل داوری از مخترعان می خواهند تا تصویر اختراع و یا کلیپی از نحوه کارکرد آن برای آن مرجع ارسال نمایند. البته این اتفاق در روند ثبت بین المللی در USPTO و WIPO موضوعیتی ندارد.

3- ثبت نمودن اختراع و دریافت سند ثبتی چه مزیتی برای مخترع دارد؟

سند ثبت اختراع یا حق امتیاز اختراع، حق انحصاری است که در قبال اختراع یا ایده ثبت‌ شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می‏ شود. به ‌بیان ‌دیگر سند ثبت اختراع(پتنت) یک حق اختصاصی است که به یک اختراع که عبارت است از یک محصول یا فرآیند که راه جدیدی را برای انجام کاری فراهم می‏کند و یا یک راه‌حل جدیدی را برای مشکلی ارائه می‏ دهد، داده می‏شود. سند اختراع در واقع حفاظت از منافع اختراع را برای مالک آن فراهم می‏ کند. این حفاظت در عموم کشورهای جهان برای مدت محدود 20 سال است. این حفاظت بدین معناست که اختراع نمی‏ تواند بدون رضایت مالک آن به‌صورت تجاری تولید شده و مورد استفاده قرار گیرد و یا فروخته شود.

4- آیا یک اختراع می تواند به نام دو یا چند نفر به ثبت برسد؟

هر اختراع می‏تواند توسط چند نفر انجام‌شده باشد و یا چند نفر مالک آن باشند لذا می ‏توان نام چند نفر را به‌عنوان مخترع و یا مالک ثبت نمود و در این زمینه محدودیت خاصی وجود ندارد.

5- ثبت اختراع بین المللی در ایالات متحده آمریکا(USPTO).

اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (United States Patent and Trademark Office) اصلی ترین مرجع ثبت اختراعات جهان به حساب می آید. این اداره در ایالت ویرجینیا و شهر الکساندریا واقع است. ثبت اختراع در این اداره تفاوت های عمده ای با سایر کشورها از جمله اداره ثبت اختراعات ایران دارد. اول آنکه داوری و کارشناسی فنی و علمی اختراعات در خود این اداره انجام می شود، این در حالی است که در ایران پس از بررسی ماهیتی اختراع توسط کارشناسان اداره ثبت، داوری فنی و علمی اختراعات توسط مراجع ذی صلاح انجام می شود. این مراجع دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری می باشند. در ایران هر فرد می تواند با مراجعه به سایت اداره ثبت اختراعات، اظهارنامه اختراع را تکمیل نموده و تمامی مراحل ثبت را خود پیگیری نماید اما در خصوص اداره ثبت اختراعات آمریکا این کار می بایست حتما توسط وکلای قانونی این اداره انجام شود. در ایران تعدادی از این وکلا این کار را برای متقاضیان ایرانی انجام می دهند. تفاوت عمده دیگر ثبت اختراع در کشور آمریکا آن است که هزینه های ثبت بسیار بالاست و با توجه به اینکه هزینه حق الوکاله نیز توسط وکیلان این سازمان دریافت می شود این هزینه ها را دو چندان کرده است. به طور معمول هزینه ثبت یک اختراع در این اداره حدود 10000 دلار می باشد. و این نکته شایان ذکر است که هیچ گونه تعهدی از سوی وکلا برای ثبت اختراع وجود ندارد. یعنی این هزینه صرفا جهت انجام اموری اداری دریافت می شود و هیچ تضمینی برای دریافت تاییدیه و صدور حق اختراع (Patent) وجود ندارد. نکته دیگر آن است که پس از ثبت اختراع در USPTO به طور اتوماتیک اختراع و تمام ضمائم و نقشه های آن در سازمان جهانی مالکیت معنویWIPO نیز ثبت می شود. برای آشنایی بیشتر با ثبت اختراع بین المللی و مزایای آن می توانید به کتاب « شما هم مخترعید » فصل دوم، بخش قوانین مالکیت فکری و ادارات ثبت اختراع مراجعه نمایید.

منبع پاسخ گویی:

کتاب شما هم مخترعید